Що гарантує працівнику дотримання 
роботодавцем умов праці?

 

По-перше, наша компанія працює тільки з перевіреними роботодавцями.

По-друге, Ви підписуєте офіційний контракт, який гарантує дотримання Ваших прав. У разі якщо якісь умови контракту не дотримуються, Ви можете написати скаргу в державну службу зайнятості, або подати до суду. 

ЯК часто платять в Литві зарплату?

Це готівкою чи на карту? 

Залежно від контракту зарплата платиться один або два рази на місяць. Вона перераховується на картку. Нагадаємо, наша компанія пропонує тільки офіційне працевлаштування, відповідно і зарплата виплачується офіційно на банквіську карту.

Депортація і заборона на в'їзд до Польщі

Депортація і заборона на в'їзд до Польщі

Будь-які обмеження проїзду в Польщу вкрай небажані. З огляду на той факт, що багато українців їдуть до сусідньої країни на заробітки, заборона може поставити хрест на всіх планах.
У більшості випадків ситуація поправна. Все, що потрібно знати іноземцеві в такій ситуації, розглянемо в цій статті.

Депортація і заборона: в чому різниця?

Часто виникає плутанина між поняттями «депортувати» або «заборонити в'їзд». Сенс таких висловлювань зрозумілий більшості. Але з юридичної точки зору вони відрізняються.

Депортація - це офіційне рішення органів влади (Воєводи або Варта) про виселення людини з країни. У свою чергу, заборона на відвідування означає неможливість перетнути кордон на певний час, навіть якщо у людини присутні всі документи.

Обмеження можна отримати навіть без фактичного проїзду на територію Польщі. При цьому ніякої процедури виселення не буде - громадянин фізично не перебуває в країні, а значить вигнати його не можна.

Важливо відзначити: обмеження проїзду може викликати депортацію і навпаки. Поняття хоч і відрізняються, але тісно пов'язані між собою.


Чому іноземця можуть виселити з країни

Закон «Про іноземних жителів» чітко визначає причини виселення громадян інших країн. Офіційні підстави для депортації: 

1. Незаконне перебування. Порушення термінів перебування українця на території країни. 

2. Нелегальна робота, підприємництво. 

3. Особистість перебуває в списках SIS (Шенгенська Інформаційна Система). Це база даних всіх приїжджих і тих, хто порушив умови перебування в країні-учасниці ЄС. 

4. Недостатньо фінансів для знаходження в Польщі. Дана вимога перевіряється на етапі оформлення в'їзду, візи. 

5. Ухилення від сплати податків. Серйозна причина, яка призводить не тільки до депортації, але і тягне реальні проблеми з законом.

6. Перетин кордону не за правилами. Якщо українцеві або іншому іноземцю вдалося потрапити в країну, радіти не варто. Депортація може наздогнати в будь-який момент.

7. Після тюремного ув'язнення або для взяття під варту.

8. Питання національної безпеки. Громадянин, підозрюваний в загрозі для країни, може бути негайно відправлений з Польщі, в тому числі примусово.

9. Перебування іноземця на території після вручення відмови ВНЗ (вид на проживання).

Незважаючи на велику кількість пунктів, українцям характерні тільки перші два - незаконне перебування (перевищення терміну в'їзду) і нелегальне працевлаштування. Розглянемо їх детальніше.

Порушення терміну в'їзду

Важливо розуміти наступний факт: польські органи контролю за іноземцями не цікавить, на скільки був перевищений термін. Людина затрималась на місяць або на день - депортація. Українці, які свідомо йдуть на подібні провокації, знають про наслідки. Але в більшості випадків проблема виникає через неправильний розрахунок часу перебування. Статистика показує, що найбільш часті причини виселення - затримка з виїздом від декількох хвилин до дня.

Не можна назвати точну причину різних підрахунків часу перебування. Найбільш популярна версія - настройки контролюючих програм відрізняються у страж на кордоні. Приклад: в'їзд оформлений на 2 число, виїзд на 3. За встановленими правилами термін перебування становить 2 дні, але в реальності можуть нарахувати 3.

Порада: не варто покладатися на розрахунки «за правилами». Хоч це не зовсім справедливо, але краще залишити Польщу за день до терміну, ніж отримати депортацію.

Приховане працевлаштування

Тут все просто: працюєте нелегально - будьте ласкаві покинути країну. Точний термін заборони встановлюють органи контролю. Але є прихована проблема - не завжди офіційна робота може вважатися легальною.

Проблема в «тіньових» зарплатах робітникам. Українцям або іншим іноземцям з СНД знайома схема виплат коштів «в конверті». Принцип простий: роботодавець звітує перед податковою на одну суму зарплати, з неї віднімається відсоток. Працівник отримує невелику суму офіційно, решта на руки. У такій ситуації вся відповідальність переходить на роботодавця. До рядової людини не будуть висунуті претензії. Але є одне «але» - цим співробітником повинен бути громадянин Польщі. 

Відносно іноземців ситуація кардинально протилежна. Роботодавець отримає штраф, при цьому сума досить символічна. Але українець автоматично буде депортований. До того ж можна отримати штраф, який негативно позначиться на заробленій сумі.

Стандартна процедура депортації

Рішення про виселення українця або іншого іноземця приймає Воєвода на основі типу порушення. Особу повідомляють про прийняте рішення документом, в якому вказані причини, термін заборони і часовий проміжок для виїзду.

Важливо: отримавши рішення, іноземець зобов'язаний виїхати в рідну державу. Не можна відправитися в інші країни ЄС - заборона на в'їзд автоматично поширюється на них.

Інший варіант - депортація на митниці. На місці прикордонник оформляє документ про виїзд людини з Польщі. Залишається тільки покинути територію країни.

Але оформлення документа на кордоні іноді триває не одну годину. Цей факт варто мати на увазі, якщо стало відомо про можливу заборону. Доглядачі не будуть затримувати автобуси-перевізники для доставки порушника в іншу країну. Вся відповідальність про виїзд перекладається на людину.

Примусове виселення з Польщі

Українці і інші іноземці мають певний термін, протягом якого вони повинні самостійно покинути Польщу. Ці рамки краще не порушувати. В іншому випадку людину примусять виїхати.

Порушник залишає країну примусово, якщо:

• він знаходиться в спеціальному розподільчому центрі для іноземних громадян, які підпадають під депортацію; 

• людина не оскаржила виселення і залишилась в Польщі; 

• помічена загроза безпеці жителям країни. 

Останній пункт стосується небезпечних порушників, контрабандистів і злочинців. Процедура примусової депортації виглядає наступним чином. Іноземця в супроводі доставляють до пункту пропуску (аеропорт, кордон). Посадка відбувається під контролем конвойованих. 

Чи можна дізнатися про накладену заборону?

Щоб дізнатися про заборону, пропонується скористатися послугами SIS. Громадянин відправляє запит в спеціальну організацію - SIREN. Це офіційний представник SIS в будь-якій країні. За результатами відповіді можна зробити висновки, чи існують обмеження або в'їзд вільний.

У разі депортації можливі два шляхи розвитку ситуації:

1. Якщо іноземець отримав виселення на території Польщі, йому прийде документ-повідомлення.

2. У разі, коли рішення відсутнє, але є підозри про депортацію, заборона може бути оформлений на кордоні. Списки SIS періодично оновлюються, велика ймовірність не знайти своє ім'я в базі даних. З цієї причини варто заздалегідь уточнити своє перебування серед порушників. Це заощадить час очікування документів на кордоні. 

Відмітки в документах. Терміни дії заборони на в'їзд

У закордонному паспорті ставляться спеціальні коди - штампи. За ним вартові орієнтуються в причинах порушення. 

Існує 9 варіантів відміток: 

• A - відсутні документи або підстави для в'їзду;

• B - підроблене закордонне посвідчення;

• C, D - віза, посвідка на проживання визнані недійсними, підробленими;

• E - в'їзд не обґрунтований;

• F - термін перебування на території Польщі вичерпаний;

• G - немає коштів для поїздки;

• H - особа перебуває в базі заборонених осіб SIS;

• I - громадянин становить небезпеку.

Не всі позначки вказують на депортацію або тимчасову заборону в'їзду. Штампи «E», «G» інформують тільки про труднощі при перетині кордону.

Якщо проблема буде усунута - в'їзд дозволяють. Інші відмітки (наприклад, H, F, D, B) є достатньою підставою для заборони або депортації. Штамп «I» - вкрай небажаний і є приводом для інтересу поліції та інших служб.

Закон обумовлює НЕ термін обмеження на в'їзд, а проміжок. Виходячи з тяжкості порушення, чиновники визначають часовий період заборони.

 

 Проміжок обмеження 

                                                Підстави

  6 місяців – 3 роки

  • документи на право проїзду іноземця прострочені;
  • людина порушила термін перебування;
  • недостатньо коштів для проживання в заявлений термін;
  • мета перебування не підтверджена, відсутня, неправильна.

  до 3 років

  • Нелегальне працевлаштування, підприємництво

  від 3 до 5 років

  • громадянин знаходиться в базі SIS;
  • депортація для відбування покарання;
  • тяжкі порушення (загроза безпеки Польщі).

Періоди заборони розраховуються індивідуально для кожного випадку.

Вручили депортацію: наслідки, що робити

Юридично, депортація автоматично означає неможливість в'їхати в країну. Заборона на проїзд до Польщі поширюється на всі країни-учасники ЄС. Не варто сподіватися, що прибувши додому можна поїхати в іншу державу. Якщо депортація застала українця на виїзді з Польщі, то рішення оскаржувати нераціонально. Більш розумно - подати апеляцію відразу на заборону в'їзду, який є наслідком видворення. Оскаржити рішення можна в тому випадку, якщо іноземець ще фізично знаходиться в країні.
Порядок виконання депортації:

1. Складання заяви про перегляд рішення. Зразок і бланк надасть Воєводський Ужонд, який виставив депортацію. У ситуації, коли людина перебуває в розподільній установі, документ надасть адміністрація.

2. Подача апеляції. Справу розглядає Управління по іноземцям. Віддавати документ на перегляд потрібно Воєводі.

3. Розгляд справи. До прийняття рішення термін видворення подовжується. При позитивному результаті розгляду з іноземця знімають всі обмеження. Людина може спокійно продовжувати перебувати в Польщі, перетинати кордон. Підтвердження депортації означає одне - покинути країну потрібно в обумовлений термін.

Важливий момент: апеляція депортації і оспорювання терміну заборони на в'їзд - неоднакові процедури. Для них передбачено різний юридичний підхід.

Анулювання заборони на в'їзд. Зменшення терміну

Подача апеляції щодо заборони має важливу умову - іноземцю необхідно виконати рішення і залишити Польщу. Якщо українець не виїхав в зазначений час за межі країни, справу переглядати не стануть.

Щоб анулювати заборону, слід виконати дії в такій послідовності:

1. Знайти представника в Польщі, який в майбутньому отримає рішення. Між особами складається довіреність. Вимог до представника немає, ним може виступати будь-яка людина, включаючи юриста. Складання довіреності коштує 17 злотих. Послуги адвоката - дорожче.

2. Оплатити державний збір за розгляд рішення. Вартість - 10 злотих.

3. Оформити клопотання. На цьому етапі важливо грамотно заповнити документ. Таку процедуру краще довірити досвідченому фахівцеві.

4. Подати документи на перегляд справи.

5. Отримати на вказану адресу рішення.

Апелювати заборону потрібно під керівництвом юриста. В іншому випадку процедура стане проблематичною. Адвокат повинен бути присутнім на кожному етапі, особливо при заповненні клопотання. Юридичну допомогу можна отримати на території України.

Заборона можуть не зняти по ряду причин:

• особа підозрюється у загрозі безпеки;

• немає оплати по витратах депортації;

• в найближчі 2 роки мала місце апеляція;

• пройшло менше половини терміну заборони.

 У таких випадках подавати апеляцію у справі немає сенсу. Депортація і заборона - вкрай неприємні статуси для українців. Але не варто впадати у відчай, методи оскарження існують і перевірені на практиці. Однак найкращий варіант - не доводити справу до виселення з країни.

Що таке PESEL і NIP?

Що таке PESEL і NIP?

Будь-який іноземець, в тому числі і українець, який приїхав до Польщі на заробітки, обов'язково зіткнеться з оформленням двох обов'язкових документів - PESEL і NIP. Працівник, який перебуває в країні 180 або більше днів, повинен відзвітуватися в податковій інспекції про отриманий дохід. Для цього необхідно оформити один з даних номерів.

Що являють собою  папери PESEL, NIP, як їх отримати розберемо в цій статті.

Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) - опис

NIP - це персональний податковий номер людини. Документ дуже схожий на індивідуальний ідентифікаційний номер (ІІН) - поширений в країнах СНД. Це своєрідний ідентифікатор, за яким визначається особа-платник податків в Польщі. NIP складається з 10 цифр.

Номер знадобиться по ряду причин:

• отримання офіційного працевлаштування;

• посвідчення особи;

• отримання карти побиту;

• надання інформації в податкову службу.

Надати дані про «чисті» доходи немає можливості без NIP або PESEL.

Номер стане в нагоді при бажанні скористатися кредитними послугами: іпотекою, розстрочкою на автомобіль і іншими пропозиціями. Наприклад, при покупці машини «з рук», клієнт повинен сплатити податок від повної вартості товару в розмірі 2%. Інформація відправляється в податкову службу. Якщо іноземець планує залишитися на ПМЖ, з нього зажадають пакет документів про сплачений збір, чи немає прострочення і інших неприємних факторів. Без заповненого ідентифікаційного номера таких довідок ніхто не видасть.

Як і коли необхідно отримувати NIP

Законодавчі органи не встановлюють точні терміни отримання номеру. Єдина умова - обов'язкова наявність документу. Відомо, що роботодавець зобов'язаний сплатити податковий збір за працівника протягом 14-20 днів з моменту отримання першої виплати по праці.

Для запобігання будь-яких проблем з податковою інспекцією, рекомендується подбати про оформлення документу відразу після працевлаштування. Це допоможе уникнути претензій з боку поліції.

Важливо: NIP є одноразовим документом. Іноземцю немає необхідності регулярно давати запит на  новий код. Приводом замінити номер стане зміна контактів, банківських рахунків та інших важливих атрибутів.

Українці і інші іноземці особисто відповідальні за отримання NIP-номера. Для відвідування податкової необхідно підготувати наступний пакет документів: 

1. Закордонний паспорт, візу або інший документ, що підтверджує особу. 

2. Договір про працевлаштування. Це вимога закону, яку потрібно дотримуватися при отриманні NIP. 

3. Підтвердження податкового статусу - на вимогу органів, відповідальних за видачу кодів. 

Після закінчення процедури оформлення, одержувачу потрібно забрати готовий документ. Тут є важливий момент. На вибір буде надано два способи отримання номера: поштою або самостійно. Практика показує, що період очікування в другому випадку на порядок менше. Через 1-3 тижні можна забрати готовий код. Варіант з поштою не варто розглядати - очікувати документ можна місяцями. 

Що таке PESEL

Офіційне проживання в Польщі для громадян України неможливе без спеціального документа - PESEL. Його використовують при відвідуванні лікарень, відкриття банківського рахунку та інших процедур. Навіть така дрібниця, як онлайн-покупки в Інтернет не обходиться без нього.

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludnosci (PESEL) являє собою особистісний ідентифікатор, унікальний для кожного жителя. Аналогом даного номера в Україні є ІІН. Документ складається з 11 цифр.


Умови отримання

 Обліковий номерний код доступний не для кожного громадянина. Згідно з вимогами закону, потенційному отримувачу виноситься ряд таких вимог: 

1. Особа має бути громадянином Польщі. Для приїжджих обов'язкова наявність документа, що підтверджує тимчасове перебування. 

1. Іноземцям потрібно оформляти такий документ в разі, коли вони планують затриматися в Польщі більш ніж на 90 днів. 

2. Наявність медичного страхування або соціального пакета жителя Польщі. Громадянину України або іншим іноземцям необхідно звернутися в місцеву адміністрацію (Ужонд) для початку процедури оформлення номера. Фахівці нададуть необхідну консультацію конкретно під індивідуальний випадок. У стандартній ситуації достатньо заповнити бланк одержувача PESEL. Номер видадуть по закінченню реєстрації, користуватися ним можна через 7 днів.

Для подачі заявки необхідно надати:

• закордонний паспорт (оригінал);

• візовий дозвіл, карта побиту (при наявності);

• договір, що підтверджує оренду або купівлю-продаж житла.

Останні документи є доказом того, що у людини присутня польська реєстрація. Анкету можна також заповнити онлайн і принести бланк в готовому вигляді.

Для отримання номера PESEL можна скористатися страховкою. Даний варіант також передбачений законом Польщі. Поліс присутній в будь-якого приїжджого, який офіційно проживає і працює на території країни.

Потенційний одержувач коду повинен обґрунтувати своє рішення подати документи на Песель. Таким поясненням може бути:

• дозвіл на постійне проживання в Польщі;

• офіційне підтвердження на довгострокове перебування резидента Європейського Союзу;

• наявність статусу біженця;

• наявність у одного (або більше) членів сім'ї права на ПМЖ в Польщі або права на захист держави.

Закон передбачає можливість подальшої зміни особистого номера PESEL. Але перелік причин обмежений:

• зміна статі;

• заміна свідоцтва про народження;

• неправильне рішення органу влади, який видав код.

PESEL є важливим документом як для громадянина Польщі, так і для приїжджого, який планує працювати або проживати на території країни. На ньому побудована вся соціальна політика держави.

Для чого потрібен PESEL

Песель-номер знадобиться для:

• повноцінного використання медичних послуг фонду ZUS - національного медичного страхування;

• оформлення, отримання кредиту в банківських або приватних структурах;

• навчання в автошколах, отримання прав;

• операцій з нерухомістю.

Даний перелік - лише частина сфер, де знадобиться Песель-код. Номер використовується практично у всіх соціальних сферах.

PESEL і NIP - відмінності

Існує принципова різниця між двома номерами. Деякі іноземці часто плутають функції цих двох документів.

NIP - це код, який відноситься тільки до питань оподаткування та казначейства. Номер обговорений на рівні законодавчих органів і ним не варто нехтувати. Пересічному українцеві або іншому іноземцю достатньо оформити NIP. Він використовується для податкових виплат і забезпечує «прозорість» перед Республікою.

Трохи інша ситуація з PESEL. Номер присвоюється кожному громадянину Польщі при народженні і є його особистим документом, який можна порівняти з паспортом. Іноземці також можуть оформити Песель. Якщо людина планує залишитися в Польщі на постійній основі, варто розглянути можливість отримання номера.

Важливо: юристи стверджують, що в довгостроковій перспективі код PESEL просто необхідний. Його наявність спрощує повсякденне життя приїжджим працівникам, які довго перебувають в країні. При наявності всіх необхідних документів, процедура отримання Песель простіша, ніж NIP.

Трудові договори в Польщі

Трудові договори в Польщі

Іноземному громадянину, який хоче влаштуватися на легальну роботу в Польщі, необхідно подбати про документальне підтвердження своєї діяльності. У цій країні можна укласти трудовий або цивільно-правовий договір - в цих видах угод прописуються всі важливі аспекти співробітництва наймача і виконавця.

Вимоги до договорів

Якщо претендент на вакансію не розуміє польської мови, йому зобов'язані надати договір з зрозумілим для нього перекладом - це потрібно знати і не підписувати ніяких документів, поки ви не зрозумієте, про що йде мова в них.

У трудовому договорі в обов'язковому порядку повинні бути такі пункти:

- вид самого договору;

- вказівка ​​сторін;

- дата укладання;

- вид робіт, які буде виконувати претендент на вакансію (повний опис його посадових обов'язків, функцій, вказання посади);

- місце проведення роботи;

- система винагород (оплата відповідно типу тієї роботи, що виконує людина, а також оплата за договором, про яку сторони домовилися. Два види винагород вказують для того, щоб претендент розумів, як взагалі оплачується даний вид робіт в країні. Також обов'язково прописується мінімальна зарплата, встановлена ​​чинним законодавством. Оплата по договору не повинна бути нижче, ніж мінімалка в країні);

- день початку роботи (якщо його не вказали, то за замовчуванням вважається, що це дата підписання угоди);

- обов'язково вказують час діяльності (скільки людина буде працювати в день, які дні вважаються вихідними).

Важливо знати, що підписання трудового договору дає працівникові ті переваги, яких немає при укладанні цивільно-правової угоди. Наприклад:

- враховується стаж трудової діяльності;

 - є можливість підвищувати кваліфікацію співробітника;

 - є оплата при втраті тимчасової працездатності (лікарняні листи);

- визначається винагорода при понаднормовій праці;

- чітко прописані правила для розірвання угоди.

Трудовий договір передбачає оплату всіх соціальних і медичних страхувань, податкових відрахувань. Як польські, так і іноземні наймані співробітники мають рівні права. Вкрай важливо знати про те, що укладається договір не пізніше дати, коли працівник приступив до виконання взятих на себе зобов'язань. Наймач протягом 7 днів ставить співробітника на облік в ZUS (Управління соціального страхування) і відправляє його на обов'язковий огляд до медичної установи.

Види польських трудових договорів

Існує кілька типів договорів про прийняття на роботу в Польщі, кожен призначений для тих чи інших видів діяльності. Розглянемо такі угоди:

- трудовий договір (Umowа o pracę);

- договір доручення (Umowa zlecenie);

- договір підряду (Umowa o dzieło).

Umowа o pracę

Цей вид угоди вважається більш надійним і популярним видом трудового договору в країні. Він не може містити менш вигідних умов, ніж ті, що передбачені польським Трудовим кодексом, і гарантує отримання іноземцем всіх тих благ, які доступні місцевим жителям.

За таким договором передбачено восьмигодинний робочий день (40-годинний робочий тиждень), є обов'язкова півгодинна перерва. Якщо працівник виходить на понаднормові, то їх повинно бути не більше 12 годин на день. Оплата в такому разі нараховується із розрахунку + 50% від годинного тарифу за кожну годину переробки. Також працівникові щорічно повинна надаватись оплачувана відпустка (не менше 21 дня).

Трудовий договір має кілька типів:

1. Угода на пробний термін підписуються не більше ніж на 90 календарних днів, по закінченню терміну не може бути пролонгована. Вона дозволяє зрозуміти, чи підходить працівник на посаду і чи відповідає його кваліфікація тій роботі, яку потрібно виконувати. Передчасно розірвати її можна тільки за погодженням між роботодавцем і працівником. В односторонньому порядку цього зробити не можна.

2. Угода на визначений строк укладається на той відрізок часу, який влаштовує обох підписантів і може бути двічі пролонгованою. При третьому продовженні цей документ автоматично переходить в статус безстрокової угоди. Розірвати його в односторонньому порядку можна тільки лише в тому випадку, якщо найманий працівник відпрацював менше півроку.

3. Угода на виконання певної роботи або робіт укладається тоді, коли не можливо визначити термін робіт спочатку. Її також можна пролонгувати двічі, третє продовження переводить угоду в статус безстрокової. Розривається вона відразу ж, як тільки обумовлені роботи будуть виконані.

4. Угода на невизначений термін передбачає встановлення тривалих відносин між наймачем і працівником. Її можна розірвати в односторонньому порядку. Причиною цього може бути вчинення найнятим співробітником злочину, втрата працездатності з його вини, грубе порушення посадових обов'язків. Крім того, бувають причини, що не залежать від працівника - наприклад, хвороба. Працівник має право розірвати угоду, якщо роботодавець порушив свої обов'язки (тоді передбачається отримання винагороди за виконаний термін роботи) або трудова діяльність приносить шкоду здоров'ю людини.

Особливості трудового договору (Umowа o pracę)

 - найманий робітник підкоряється наймачеві і відпрацьовує ті години, що прописані в угоді;

 - договір складається в паперовому варіанті і розривається згідно з порядком, передбаченим польським трудовим кодексом;

 - оплачується весь соціальний пакет;

- час діяльності на підприємстві зараховується до пенсійного та трудового стажу;

- будь-які спірні моменти розглядають в судовому порядку (якщо спір ініційований найманим співробітником, то судові витрати йому оплачувати не потрібно).

Umowa zlecenie

Договір доручення визначений терміном, він укладається для реалізації конкретних завдань. Даний вид трудового договору з іноземцями є дуже популярним в польській державі. Для працівника він хороший тим, що він в день укладення угоди може приступити до виконання взятих на себе трудових зобов'язань і проживати в країні півроку, не оформлюючи при цьому дозвіл на роботу. Однак роботодавець в обов'язковому порядку реєструє oświadczenie - намір про працевлаштування людини в управлінні зайнятості. Однак слід пам'ятати, що ви зобов'язані будете працювати так, як домовилися, і отримаєте тільки ту суму винагороди, про яку домовилися при підписанні угоди. Робочий день може бути як 8 годин, так і 12, ніяких понаднормових і святкових ви не отримаєте. Тому будьте пильні і уважно читайте умови, які прописані в договорі. Якщо, наприклад, ви підпишете договір, в якому потрібно працювати 12 годин на 100 злотих на місяць, то ви будете зобов'язані цю угоду виконати.

Особливості umowa zlecenie:

- договір підписується виключно на добровільній основі і розірвати його можна коли завгодно;

- винагорода виплачується виключно за відпрацьовані години, відрахування в соцфонди та податкову немає, час роботи не зараховується до стажу.

Umowa o dzieło

Договір підряду для багатьох працівників вважається менш привабливим виглядом угоди між найманим співробітником і наймачем. Він полягає на конкретний вид роботи до її закінчення. Наприклад, ви погодилися на будівництво приміщення, як тільки ви його здасте, договір буде припинений. Точно так само, як і в договорі доручення, працівник не має ніяких соціальних гарантій, стаж роботи не враховується, відпускні, понаднормові не передбачені.

Уважно читайте всі ті пункти, які прописані в трудовому договорі, незалежно від того, на який саме вид робіт ви погодилися. Наостанок кілька важливих нюансів, на які потрібно обов'язково звертати увагу:

1. Печатки і підписи в трудовому договорі повинні стояти на тій же сторінці, де описані всі умови співпраці. Не дуже чесні роботодавці намагаються готувати документи таким чином, щоб печатки виявилися на другій стороні і якщо вони захочуть обдурити працівника, наприклад, з датою початку робіт, то просто потім підміняють сторінку.
2. Ніколи не погоджуйтеся підписувати договір, якщо ви не розумієте мови, на якому він написаний. У тому випадку, якщо роботодавець відмовляє вам в перекладі документа на зрозумілу мову, він, швидше за все, хоче вас обдурити. До слова, за відмову в наданні перекладу договору роботодавець може заплатити штраф.

 3. У Польщі великим порушенням закону вважається допуск працівника на роботу без підписаного договору. Відповідно до закону про працю приступати до виконання обов'язків можна тільки після укладання угоди та її візування. Роботодавець може заплатити штраф близько 30 тисяч злотих, якщо допустить людину до роботи без договору.

Оплата візового збору

Оплата візового збору

Оформляючи документи на в'їзд до Польщі, українцям, як і іншим іноземцям, доведеться зіткнутися з різними витратами. Багато хто чув про таке поняття, як візовий збір. Але що це і де його потрібно оплачувати знають далеко не всі.

Що представляє собою візовий збір?

Існує два види плати: сервісний та консульський. Перший відноситься до спеціальних візових центрів. Це організація, яка є посередником консульства. В їхні обов'язки входить приймати анкети, перевіряти правильність заповнення документів і передавати їх для подальшого вирішення консулом. Здобувач візи оплачує саме дані операції, тобто сервісні послуги.

Візовий (консульський) збір - це вартість самого дозволу на в'їзд. Важливий момент: ціна залежить від країни проживання одержувача візи. Вартість на одноразові або мультивізи однакова. Відповідно до законів Польщі, громадяни України та інших країн можуть отримати документ в прискореному режимі. При цьому претендентові необхідно пояснити оперативність оформлення. Виняток становлять громадяни Білорусі - для них поки не передбачено «швидких» віз. 

Процедура оплати збору

Українцям та іншим іноземцям доступні наступні варіанти оплати:

• безпосередньо у Візовому центрі;

• через уповноважені консульством банки.

Оплата здійснюється в євро. Якщо громадянин не має при собі валюти на момент здійснення операції, фінансові установи або Візові центри можуть надати обмін місцевих грошей.

Вартість послуги

Ціна консульського збору для отримання громадянином України шенгенської візи в Польщу становить:

• 35 євро - стандартний режим;

• 79 євро - віза в прискореному порядку.

Згідно з діючими законами і міжнародними угодами, плата за національну візу не стягується. Це стосується громадян України. Для інших іноземців:

• Росія: 60 € - звичайна, 90 € - швидка;

• Білорусь: передбачений тільки стандартний режим оформлення документа - 20 €.

Після успішної оплати комісії претенденту на отримання візи необхідно зберегти чек. Приймаються тільки оригінали квитанції. Копії консульством не розглядаються, прийом документів при цьому зупиняється. 

На замітку: втративши чек необхідно відновити його в найближчому відділенні будь-якого банку. Завжди перевіряйте правильність внесення особистих даних в квитанцію оплати. Невелика помилка може стати причиною для відмови в прийомі документів.

Візовий центр приймає оплату протягом 3-7 днів. Після цього буде призначена дата співбесіди, подачі документів. У встановлений оператором час громадянин повинен з'явитися в центр. 

Кому не потрібно платити сервісний збір

Між Україною та ЄС діє Угода про спрощення візового контролю. Документ передбачає певну категорію осіб, для яких оплату послуг Візового центру проводити не потрібно. До них відносяться:

1. Особи, яким віза не обов'язкова за родом діяльності. Це льотчики міжнародних авіаліній, дипломатичні особи. Збір також не потрібно оплачувати тим, хто перетинає кордон по біометричному паспорту.

2. Неповнолітні, яким присвоєно статус «неплатоспроможні».

3. Прямі родичі громадян, які проживають в ЄС.

4. Особи, чия поїздка пов'язана з навчанням: студенти, аспіранти та інші.

5. Журналісти (крім позаштатних, неакредитованих на роботу в Польщі і т.д.).

6. Водії-перевізники товару, які беруть участь в міжнародному русі.

7. Громадяни до 25 років, які задіяні в семінарах, конференціях, спортивних або культурних заходах, організованими некомерційними структурами.

Не обкладаються консульським збором учасники офіційних делегацій, члени громадських організацій. Повний перелік категорій громадян, звільнених від візової оплати, зазначений на офіційному сайті консульства.

Відмова у видачі візи. Що робити? 

   Щоб мати можливість проживати і працювати в Польщі, іноземцю треба мати дозвіл - візу. Однак останнім часом потенційні мігранти все частіше отримують відмову. Причин може бути безліч - фіктивні запрошення на роботу та інші. З якої причини консульство надіслало відмову, як його розшифрувати і як поступати в цих випадках?

Види польських віз

Для отримання візи в Польщу потрібно виконати прості вимоги:

• підтвердити наявність житла в період перебування в країні;

 • надати дані про фінансову спроможність для утримання;

• правильно оформити і подати документи.
 

Віза оформляється самостійно. Співробітники посольства набагато охочіше надають туристичні візи, ніж робочі. Оскільки відпочиваючі іноземці - це інвестиції в економіку країни. Відмовляють частіше тим, хто подає документи для роботи. Приводом для цього стали випадки підроблених запрошень і пов'язаних з ними неприємних фактів. Щоб уникнути повторень, в консульстві ретельно вивчають ситуацію кожного претендента на отримання візи.

Є кілька видів польських віз:
 

• віза С або Шенген - дозволяє перебувати на території Польщі і вільно відвідувати інші європейські держави, може бути оформлена як бізнес-віза на запрошення партнера по бізнесу;

 • транзитна А чи В - для перетину кордону;

 • національна або державна типу D - дає можливість тривалого перебування в країні: гостьова (від родичів), робоча піврічна 180/360, річна 360/360 (з дозволу Воєводства).
Якщо у візового офіцера виникне найменший сумнів щодо ваших намірів, то у візі буде відмовлено. Були випадки, коли під виглядом подорожі, українці перетинають кордон Польщі і залишаються жити нелегально. Однак, засмучуватися при відмові не варто, треба просто знати які типи відмов є і пам'ятати, що міграційним законом передбачено оскарження відмови.

У польській візі можна відмовити будь-якій людині, якщо вона, на думку консульства, може становити загрозу не тільки Польщі, а й іншим країнам Шенгенської угоди. Причин, за якими претенденту буде відмовлено, можна виділити кілька. Найбільш поширені:

1. Кандидат надав невірні або неповні анкетні дані про себе або членів своєї сім'ї. Може бути не відмова, а запит на додаткові відомості для співбесіди.

2. Заявником представлений підроблений документ на поїздку - фальсифіковане запрошення, не підтверджена бронь на житло.

3. У документах вказані неправдиві факти - сума доходів, домашня адреса та ін.

4. Наявність в документах неточностей або помилок - не з вини претендента.

5. Немає підтвердження мети поїздки і намірів заявника повернутися на батьківщину - квитки в обидва кінці, довідка з місця роботи і т.д.

6. Сумнів в платоспроможності кандидата - після перевірки рахунків в банку, розміру зарплати.

7. Знаходження претендента під слідством або наявність непогашеної судимості.

8. Медична страховка відсутня або сума страхового мінімуму (30 євро) недостатня.

9. Заявник уже використовував дозволений термін перебування - закінчилися дозволені 3 місяці з 6.

10. Кандидат виявлений в списку SIS - тих, хто не може перетинати кордони країн Шенгенського союзу.

11. Є наявність неоплачених штрафів за попередній період перебування в країні.

12. Неявка заявника на співбесіду в призначений день.

У позитивній відповіді може бути відмовлено громадянам, у яких немає явних зобов'язань на батьківщині. У сімейної людини, що має будинок, більше шансів отримати візу, ніж у молодого хлопця чи дівчини, готових змінити місце проживання.

Як розшифрувати відмову у візі

З 2011 року в Польщі введено формуляр, в якому детально описуються причини відмови. У паспорт ставиться спеціальний штамп з кодом, який теж легко розшифрувати. Отже, буквені позначення А, В, С, D - види віз за запитом, цифри 1-4 позначають причину відмови або пояснюють як вчинити далі:

1 - у візі відмовлено;

• 2 - треба пройти додаткову співбесіду;

• 3 - надати інформацію, якої бракує або документи;

• 4 - відмовлено у візі назавжди.

Відповідно до того типу візи, на який було подано прохання, буде і відмова: А-1, В-1, С-1, Д-1 і т.д. Найгірша ситуація, коли буква супроводжується цифрою 4. Це крайня міра, що забороняє в'їзд в країну безстроково. Таку відмову, на відміну від всіх інших оскаржити не можна.

Крім штампа в паспорті відмовник отримує формуляр, де вказана конкретна причина невидачі візи. Найпоширеніші формулювання:

• пункт 2 - свідчить, що претендент потрапив в систему SIS, дані знаходяться у відкритому доступі, їх можна спростувати або пояснити, вирішити ситуацію і видалити їх зі списку; найчастіше це порушення візового режиму, неоплачені штрафи, порушення законів країни;

• пункт 7 - подача неправдивої інформації, якщо вдасться довести свої ненавмисні дії, то візу можна отримати, в іншому випадку може бути відмовлено назавжди;

• пункт 8 - фальшиві документи (варіанти ті ж, що і в пункті 7);

• пункт 9 - непереконлива мети поїздки.

Якщо ви отримали відмову, треба розібратися в причинах і спробувати усунути недоліки.

 При отриманні формуляра і штампа в паспорті слід уважно вивчити документи. Далі виконуються такі дії:

1. Якщо просто недостатньо документів, зібрати і подати повторно.

 2. Оформити апеляцію на відмову, в візових центрах є спеціальні бланки, є шанс погасити відмову і отримати дозвіл на повторну подачу документів.

 3. Звернутися в юридичну або посередницьку фірму з хорошою репутацією.

 4. Спробувати потрапити на прийом до консула.

5. Оскаржити в суді рішення про відмову, будь-який іноземець, в тому числі і українець, може звернутися до адміністративного суду Воєводства з клопотанням про перевірку правочинності відмови. За даними статистики в 30% випадків, після надання заявником потрібної інформації, рішення про відмову переглядається. Польська влада дуже лояльно ставляться до українців, які не є злісними порушниками.

Щоб знизити ймовірність ризику отримати небажаний штамп в закордонний паспорт необхідно серйозно поставитися до подачі документів:

• точну інформацію про необхідний пакет документів краще отримувати в візовому центрі;

• без помилок заповнювати всі документи;

• термін дії закордонного паспорта не може закінчуватися раніше, ніж термін візи;

• якщо в попереднє перебування були порушення або штрафи їх треба погасити перед подачею документів;

• візи краще використовувати для конкретних цілей (туризм, гостьова, робота).

І найважливіше, чого не слід робити при відмові в польській візі. Не треба міняти закордонний паспорт або подавати документи в консульство іншої країни, ідентифікаційний код, відбитки пальців вже внесені в загальну базу даних. Щоб отримати візу швидко і уникнути ризику неправильного оформлення паперів, краще звернутися до фахівців. Вони завжди в курсі нових змін у вимогах, тому правильно оформлять і без вашої присутності подадуть документи, допоможуть обійти всі підводні камені і отримати візу без витрат часу. Слід пам'ятати, що польське посольство добре ставиться до українців, тому отримати візу в Польщу легше, ніж в інші країни. Однак доведеться докласти зусиль для підготовки документів.

Польський уряд запровадив жорсткий карантин!

В Польщі 152 повіти опинилися в червоній зоні. Водночас жорсткіші правила карантину вводять по всій території країни

З 17 жовтня по всій Польщі,незалежно від зони, діятимуть такі правила:

  • · кафе та ресторани працюватимуть тільки протягом 06:00-21:00. Якщо вони знаходяться у закритих приміщеннях, то тут може бути зайнятий тільки кожен другий столик. Після 21:00 дозволяють працювати на винос;
  • · у громадському транспорті можна зайняти 50% сидячих місць чи 30% сидячих і стоячих разом;
  • · спортивні заходи можна проводити без глядачів;
  • · на культурних подіях дозволяють максимум 25% зайнятих місць;
  • · не працюватимуть басейни, аквапарки та спортзали.

До того ж у червоній зоні:

  • · у магазинах, пунктах обслуговування до 100 м.кв. може бути не більше п’яти осіб на одну касу. Для приміщень з більшою площею ліміт встановлюється з розрахунку 1 людина на 15 м.кв.;
  • · не дозволяється проводити масових святкувань (наприклад, весіль);
  • · на зібранні може бути максимум 10 осіб;
  • · у костелах може перебувати не більше однієї особи на 7 м.кв.;
  • · середня та вища школа переходять на дистанційне навчання.

  Нагадаємо, що жорсткий карантин у Польщі запровадили всього лиш тиждень тому. 

Прем'єр міністр Польщі Матеуш Моравецький наголосив, що такі заходи спрямовані виключно задля збереження здоров’я та життя мешканців країни, особливо старших осіб.

Ще однієї їх ціллю є збереження повноцінного функціонування системи здоров’я Польщі.

Останньою метою обмежень є підтримка економіки країни та збереження робочих місць.

 

 

Чи можна працювати в Німеччині по польській робочій візі?

Це питання вже не перший рік цікавить тисячі українців. Деякі відповідають на нього однозначно ствердно. Адже в ЄС, по суті, немає меж і немає паспортного контролю під час подорожей всередині Європи. Так, заїхавши з України в Польщу за робочою візою, кожен може вільно відвідати будь-яку іншу країну Євросоюзу. Але тут треба бути дуже уважним! Відвідати – можна, але залишитися працювати, наприклад, у Берліні після екскурсії і відпочинку – не можна, так як в цьому випадку робота по польській візі в Німеччині буде нелегальної.

Робота в Німеччині з відкритою польською візою буде легальною тільки в двох випадках:

  • Офіційне працевлаштування по візі van der elst.
  • Офіційна відрядження в Німеччину від польської фірми.

Варіанти поїхати працювати за безвізу або просто виїхатив германію по польській робочій візі «На екскурсію» і залишитися там працювати без відповідного дозволу – загрожують штрафом і депортацією для наших співгромадян.

Зупинимося більш детально на кожному з легальних варіантів:

Віза ван дер Ельст дає можливість українцю з відкритою піврічний або воєводської польською візою працювати на території Німеччини офіційно, але не більше ніж три місяці в півріччі. Отримати її можна тільки в консульському відділі Посольства Німеччини у Варшаві. Подача документів для отримання на даного типу візи коштує 75 євро. У разі відмови гроші не повертаються.
На словах все виглядає досить просто, але як показує практика, вірогідність відмови по даній візі набагато перевищує ймовірність її успішного відкриття. Саме тому, роботодавці і працівники все частіше вибирають другий варіант легального працевлаштування в Німеччині – по відрядних формі А1.

Що таке форма А1 і як її отримати?

Відрядження до Німеччини польською візою можлива тільки при наявності відрядження листа А1, іншими словами – zaświadczenie a1. По суті,форма А1 для роботи в Німеччині, Це документ, який видається органом соціального страхування ZUS. Яка підтверджує те, що роботодавець справно платить соціальні відрахування за працівника. Це, в свою чергу означає, що даний працівник має повне соціальне страхування на території Польщі, а також має право отримати невідкладну медичну допомогу за її межами, але в межах Євросоюзу.

Для отримання форми А1 іноземцю знадобиться:

  • Підтвердити право на легальне перебування і роботу на території Польщі. Для цього достатньо мати відкриту робочу візу (піврічну, сезонну або від воєводи) або карту побиту.
  • Сертифікат податкової резиденції в Польщі (certyfikat rezydencji podatkowej). Даний сертифікат свідчить про постійне проживання іноземця на території Польщі і про те, що він платить податки саме тут.

Щоб отримати податковий сертифікат, слід подати заяву форми CFR в податкову, за місцем прописки (постійного проживання в Польщі). Саме на цьому етапі виникають нові нюанси. Адже для реєстрації в податковій знадобляться:

  • PESEL (індивідуальний податковий номер)
  • Meldunek (тимчасова прописка) або постійна прописка на території Польщі.

При наявності у працівника всіх необхідних документів, роботодавець подає заяву в zus us 2 для отримання форми А1. Заява може бути подана як у паперовому вигляді, так і в електронному через онлайн платформу ZUS PUE.

До заяви слід додати:

  • Копію першої сторінки закордонного паспорта працівника і копію сторінки з дійсною візою.
  • Копію карти побиту (якщо така є).
  • Сертифікат про податкову резиденції.
  • Трудовий договір (umowa o pracę або umowa zlecenia).
  • Контракт між польською фірмою і компанією в яку буде відряджений співробітник.

У разі належного оформлення всіх документів форма А1 буде готова не раніше ніж через тиждень після подачі заяви.

Таким чином, робота в Німеччині через польську фірму при наявності zaświadczenie A1 стає більш безпечною як для працівника, так і для німецького роботодавця.

Що таке  "Карта Побиту " і які права дає іноземцю?

Карта побиту (Karta pobytu) - це документ, що підтверджує особу та офіційний статус (тимчасовий або постійний) свого власника у Польщі.

Karta pobytu одночасно виконує функцію візи. Для проходження кордону вам достатньо пред'явити дійсний закордонний паспорт і саму карту.

Які права дає Karta Pobytu іноземцю?

• багаторазовий перетин кордону без необхідності оформлення і продовження візи;

• покупка і оформлення нерухомості та автотранспорту;

• вільне переміщення у Шенген Зоні (ви можете проживати в будь-якій країні Шенгену протягом 3 місяців у півріччі);

• можливість безкоштовного навчання у вищих навчальних закладах Польщі (за виключенням карти czasowego pobytu);

• відкриття фірми і ведення бізнесу;

• можливість отримати кредит;

• можливість оформлення довгострокової національної візи для членів своєї сім'ї (за виключенням карти czasowego pobytu);

• подача документів для оформлення візи в консульства США і Великобританії.

Прем’єр Польщі розповів, хто першим отримає щеплення від коронавірусу?

  Як пише Європейська правда прем’єр Польщі Матеуш Моравецький розповів, що вакцина від коронавірусу надійде до країни 26 грудня і першими вакцинують медичних працівників.

Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на RMF24.

"Кожен день Covid-19 завдає смертельної шкоди. Ліків ще немає, але є вакцина. Тому сьогодні я зміг тут, в лікарні, своїми очима побачити, як буде виглядати процес вакцинації - його принципи, його критерії, безпека цього процесу", - сказав Моравецький на пресконференції у Варшавській Центральній клінічній лікарні МВС.

Глава уряду також повідомив, що в перший тиждень 2021 року Європейське агентство з лікарських засобів, швидше за все, схвалить другу вакцину проти Covid-19 від Moderna, яка також була замовлена Польщею.

"Різдво попереду. У другий день свят до Польщі прибудуть перші вакцини. Ми спочатку вакцинуємо групу "нуль", тобто медичні служби, які цього потребують найбільше", - заявив Моравецький.

"Свята цього року - це особливий час, який може стати переломним моментом, тому що саме від вакцинації буде залежати боротьба з вірусом і пандемією,яка вбиває світ", - додав він.

Моравецький підкреслив, що національна програма вакцинації в найближчі кілька місяців стане "найбільшим логістичним завданням, з яким ми стикаємося в останні роки".

 

Режим в'їзду громадян України до Республіки Польща!

ПРАВО В’ЇЗДУ НА ТЕРИТОРІЮ РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА мають ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ, які:

  • є подружжям або дітьми громадян Республіки Польща, або перебувають під постійною опікою громадян Республіки Польща;
  • мають Карту Поляка;
  • мають право на постійне або тимчасове проживання на території Республіки Польща;
  • мають право на виконання робіт на території Республіки Польща на тій самій основі, що й громадяни Польщі, мають дозвіл на працевлаштування, або підтвердження наміру виконання сезонних робіт, підтвердження доручення на виконання робіт іноземцю на території Республіки Польща, виконують роботу на території Республіки Польща або надають документи, з яких виникає, що виконання роботи розпочнеться, відразу після перетину кордону;
  • здобувають освіту у Польщі (учні, студенти, слухачі, здобувачі післядипломної освіти, докторанти) або є особами, які супроводжують учнів;
  • є науковцями, котрі проводять дослідження на території Польщі;
  • є членами родин (подружжя, діти) громадянина Європейського Союзу, Європейської Угоди про вільну торгівлю (EFTA) - Сторони Угоди про Європейський економічний простір, або Швейцарської Конфедераціі;
  • мають дозвіл на постійне проживання або карту довготермінового резидента країни-члена Європейського Союзу, Європейської Угоди про вільну торгівлю (EFTA) - Сторони Угоди про Європейський економічний простір, або Швейцарської Конфедераціі, або є членами їх родин (подружжя, діти), які в’їжджають до Польщі з метою транзиту її територією;
  • є водіями транспортних засобів сфери міжнародних пасажирських, вантажних, чи комбінованих перевезень та в’їжджають на територію Польщі у рамках виконання службових обов’язків;
  • є моряками, рибалками, працівниками морських видобувних чи бурових платформ, які в’їжджають до Польщі, з метою транзиту її територією до місця виконання службових обов’язків;  
  • є працівниками дипломатичних та консульських установ, представниками міжнародних організацій та членами їхніх сімей, а також інші особи, які перетинають кордон на підставі дипломатичного паспорта;
  • є пасажирами повітряних суден, які здійснюють міжнародний переліт з аеропорту, розташованого на території держави, що не підпадає під заборону повітряного руху та належать хоча б до однієї з вищеперерахованих категорій громадян України, або мають дозвіл на проживання у Грузії, Японії, Канаді, Новій Зеландії, Тайланді, Республіці Корея, Тунісі, Австралії;
  • в’їжджають до Польщі на підставі національної візи з метою репатріації, або як члени родини (подружжя, діти) репатріанта;
  • в’їжджають до Польщі з метою участі у спортивних заходах (спортсмени, тренери, лікарі, фізіотерапевти, судді, акредитовані журналісти) за умови наявності підтверджуючих документів від організатора змагань;
  • в’їжджають до Польщі на підставі візи, виданої з метою прибуття з гуманітарних причин, що становить інтерес для Польщі, або є її міжнародним зобов'язанням;
  • в’їжджають до Польщі на підставі візи, виданої з метою участі у програмі Poland. Business Harbour;
  • є іноземними підприємцями та представниками іноземних суб’єктів підприємницької діяльності, які в’їжджають до Польщі з комерційною метою, які у відповідь на ноту дипломатичної установи відповідної країни, отримали згоду на в’їзд міністра закордонних справ Республіки Польща.

 

 

ВІД ОБОВ’ЯЗКУ ПЕРЕБУВАННЯ НА КАРАНТИНІ після в’їзду на територію Польщі ЗВІЛЬНЕНО:

  • осіб, які мають довідку про наявність у них щеплення від COVID-19;
  • водіїв та членів екіпажів авіа-, залізничних, судноплавних і автотранспортних засобів, чия професійна діяльність пов’язана із сферою міжнародних пасажирських, вантажних, чи комбінованих перевезень та які в’їжджають на територію Польщі у рамках виконання службових обов’язків;
  • інспекторів морської адміністрації які в’їжджають на територію Польщі у рамках виконання службових обов’язків;
  • пасажирів суден, які курсують, не запливаючи у порти третіх країн, між портами держав-членів Європейського Союзу, Європейської Угоди про вільну торгівлю (EFTA) - Сторони Угоди про Європейський економічний простір;
  • осіб, які здобувають освіту у Польщі (учні + супроводжуюча особа, студенти, слухачі, здобувачі післядипломної освіти, докторанти) а також, науковців, котрі проводять дослідження на території Польщі (за умови документального підтвердження факту навчання/наукової діяльності);
  • осіб, які у січні 2021 року складають іспит за восьмий клас, який відбувається у школах для дорослих, де навчання закінчується в осінньому семестрі;
  • працівників дипломатичних та консульських установ, представників міжнародних організацій та членів їхніх сімей, а також інших осіб, які перетинають кордон на підставі дипломатичного паспорта;
  • осіб, які виконують роботи на сільськогосподарських підприємствах, розташованих у прикордонних територіях обох країн;
  • осіб, які мають дозвіл на постійне проживання або карту довготермінового резидента країни-члена Європейського Союзу, Європейської Угоди про вільну торгівлю (EFTA) - Сторони Угоди про Європейський економічний простір, або Швейцарської Конфедераціі, а також членів їх родин (подружжя, діти), які в’їжджають до Польщі з метою ТРАНЗИТУ її територією;
  • спортсменів, тренерів, лікарів, фізіотерапевтів, суддів, акредитованих журналістів, які в’їжджають до Польщі з метою участі у спортивних заходах та мають підтверджуючі документи від організатора змагань;
  • медичних працівників, які в’їжджають на територію Польщі з метою працевлаштування у сфері охорони здоров’я.  
  • осіб, які перетинають державний кордон Польщі, що становить внутрішній кордон ЄС, у рамках, або з метою виконання службових обов’язків.

 

Джерело - Straż Graniczna